Behízelgő, parfümös illatával szép indítója volt a kóstolósornak, apró negatívum viszont, hogy ebben a 2014-es évjáratban a megszokottnál nagyobb arányban (38%) van jelen hordós érlelésű tétel, ami szerintem túlzottan rányomta bélyegét az ízvilágra és a lecsengésre. Nevében és címkéjén a helyi legendában szereplő Hërka jelenik meg, akire még maga az ördög is szemet vetett. Jól illik a krémes, tejszínes ételekhez.
42% zweigelt, 23% kadarka, 35% merlot
Ennél a tételnél megjelenik maga az ördög is, aki a chardonnaynál megismert Hërka iránt táplált gyengéd érzelmeket (a legenda szerint azonban mindez viszonzatlan maradt). Az Ördög Cuvée egy szép belépő a vörösborok világába, intenzív, érett bogyós gyümölcsös jegyekkel. Olaszos tészták, sültek, raguk mellé ajánlott.
A Vylyan prémium vörösborainak sorát ezzel a 2009-es évjáratú pinot noirral kezdtük, ami egy könnyed, kifinomult, gyümölcsös, fajtajelleges tétel. A pinot noir ugyan északabbra érzi igazán jól magát, a mészköves villányi talajt nagyon szereti, így itt is kiválót tud produkálni, nem véletlenül teljesít nagyon erősen a Vylyan külföldi portfóliójában. Érdemes kipróbálni gyümölcsös húsok, kacsasült, kecskesajt vagy libamáj kísérőjeként.
28% cabernet franc, 26% merlot, 19% syrah, 17% kékfrankos, 10% zweigelt
Íme az ünnepelt, jubileumi kiadás a 2009-es évjáratból. Az 1995 óta létező Montenuovo Cuvée annak a Montenuovo Nándor hercegnek állít emléket, akihez a jelenlegi Vylyan birtok egy része tartozott anno (konkrétan a villánykövesdi Lajos dűlőről van szó, amelyet ma már mindenki Montenouvo dűlőként ismer). Egy igazi tartalmas bor, ami az ételpárosítások terén sokrétűen használható, így az éttermek részére kifejezetten ajánlott (pl. én egy távol-keleti ízvilágú vacsorán kóstoltam először és nem működött rosszul).
A Vylyan legnagyobb területen termesztett szőlőfajtája a merlot, ami egy szeszélyes szőlőfajtának számít, rendkívül hirtelen képes beérni, 2011 viszont kifejezetten jó évjáratnak számított. Piros bogyós gyümölcsök és fűszerek jönnek minden mennyiségben. Grillhúsokhoz, pecsenyékhez, gyümölcsös köretekhez ajánlott.
A brit borkritikus, Michael Broadbent szerint a cabernet franc Villányban találta meg szellemi otthonát. Olyannyira jól érzi magát a borvidék mészköves talajában, hogy nemcsak cuvéeben felhasználva, de fajtatiszta borként is kiemelkedő minőséget tud adni. Ez a 2011-es évjárat egy mély, sokrétegű, komplex, ám egyensúlyos bor, sok-sok bogyós gyümölccsel (elsősorban szederrel), fűszerekkel, feszes savakkal és szép tanninokkal. Kiváló vadételekhez, érett, zsíros sajtokhoz, fűszeres sültekhez vagy nagyon csokoládés desszertekhez.
VYLYAN CABERNET SAUVIGNON 2009
A cabernet francnál határozottabb, hangsúlyosabb, ami a fajtajellegből is adódik. Sok bogyós gyümölcs, dohány, vanília és étcsokoládé jellemzi. Marhasültekkel, pecsenyékkel, pörköltekkel érdemes párosítani.
Itt a végén mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy ritkán találkozni annyira informatív, folyamatosan frissülő honlappal magyar pincészet esetében, mint a vylyan.hu, csak ajánlani tudom rajta a böngészést!
Ha tetszett a poszt, akkor csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!