Fotó: Koktél Blog
TEELING SINGLE GRAIN (46 térf.%)
Rögtön egy nem éppen szokványos whiskyvel indítottuk a sort, amit igen nehéz volt vakon belőni: ez a selymesen édeskés ír tétel ugyanis a nem túl gyakorinak számító single grain kategóriába tartozik, ráadásul további különlegessége, hogy teljes egészében kaliforniai cabernet sauvignon hordóban érlelték.
HAZELBURN SINGLE MALT AGED 10 YEARS (46 térf.%)
A következő tétel sem volt éppen a legkönnyebben behatárolható: illatában zöldalma, ízében gazdag, vaníliás, mézes, malátás jegyek jelentek meg, könnyed összhatással. Becsapós pont ez utóbbi miatt volt, hiszen a skót whiskyk többségétől eltérően a Springbank Distillery 10 éves Hazelburnjét háromszor párolják le és itt még a füst sem segített, hiszen a lepárló másik két maltjától eltérően (Springbank és Longrow) ezt tőzegmentes árpamalátából készítik.
WOODFORD RESERVE DISTILLER’S SELECT KENTUCKY STRAIGHT BOURBON (43,2 térf.%)
Az édes kukorica és az újhordós érlelésre utaló száraz tölgyes jegyek egyértelműen egy bourbon whiskeyre engedtek következtetni. Behízelgő, melengető, harmonikus jellege miatt az alap bourbonök közül egyértelműen kedvencem a Woodford Reserve Distiller’s Selectje.
WILSON & MORGAN SHERRY CASK SINGLE MALT (43 térf.%)
A fás jegyekből itt hosszabb érlelési időre, a fűszeres, édeskés aromákból pedig valamilyen boroshordós érlelésre lehetett következtetni. Kicsit megtévesztő volt viszont, hogy némileg fáradtnak tűnt a whisky karaktere. A megfejtés a Wilson & Morgan sherry hordóban érlelt házasítatlan malátawhiskyje volt. (Ha már Wilson & Morgan és boroshordós érlelés, akkor ez a 14 éves, marsala hordóban finiselt tétel sokkal kedvemre valóbb.)
ARRAN THE PORT CASK FINISH SINGLE MALT (50 térf.%)
A sor legmagasabb alkoholtartalma persze azonnal érződött és természetesen jelen volt a márkára jellemző száraz gyümölcsösség, illetve érettség. Némi diós és kávés jegyet is fel lehetett fedezni az illatolás, valamint az ízlelés során, de a portói hordós finiselés felismerése számomra nehezen ment. (A Cask Finish sorozatból szerintem a sauternes hordós érlelés jobban sikerült.)
TOMINTOUL PEATY TANG SINGLE MALT (40 térf.%)
Természetesen egy tőzeges whiskyvel zártuk a sort, de persze túl egyszerű lett volna egy Islay-i szörnyeteget beilleszteni. Mind az illatolás, mind a kóstolás során lehetett érezni, hogy a füst mögött bizony könnyed gyümölcsösség, virágosság bújik meg. Ez pedig bizony a Speyside-i régió sajátossága. Valóban, a megfejtés a Tomintoul lepárló Peaty Tangje volt, egy igazán kiváló whisky, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a világ legismertebb whisky szakírója, Jim Murray 100-ból 94 pontra értékelte Whisky Bible c. könyvében.
Ha tetszett a poszt, akkor csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!