Talán az idei volt az eddigi legszínesebb Whisky Show-m, hiszen voltam könyvbemutatón és mesterkurzuson, kóstoltam komoly hivatalos palackozásokat egészen 22 éves korig, de még belefutottam egy magyar whiskybe is.
Gemenc Malt
Szőke Lajos 2015-ben alapította meg az első és azóta is egyetlen whiskykészítésre specializálódott magyar lepárlót Gemenc Distillery néven (a másik két magyar whisky, a Békési és az Agárdi esetében a pálinka a fő profil). Nagyon pozitív, hogy a pörbölyi tulajdonos kifejezetten kreatív, bátran kísérletezik az alapanyagokkal (a kukoricától kezdve az árpamalátán és rozson keresztül egészen a tritikáléig) és a hordókkal is (az új zempléni tölgytől kezdve a használt kadarkásig). A Whisky Show-n a malátawhiskyjüket próbáltam ki, ami ugyan még nem egy nagy tüzijáték (a hároméves kora miatt amúgy is nagyon fiatalnak számít), de mindenképpen bizakodásra ad okot.
Benriach 22 éves (Peated Second Edition Finished in Pedro Ximénez Sherry Casks), Caol Ila 12 éves (Distillers Edition Double Matured in Moscatel Cask Wood), Redbreast 12 éves
Az idei Whisky Show újítása volt, hogy a VIP-belépőjeggyel rendelkezők számára külön standot állítottak fel, ahol olyan különleges kiadású tételeket is lehetett megkóstolni, mint a 22 éves, PX sherry hordóban finiselt, tőzegelt Benriach vagy a 12 éves, Moscatel sherry hordóban finiselt Caol Ila. Előbbi a kissé fáradt karakterével csalódást keltett, utóbbi viszont egy baromi jó kis füstös-boros szörnyeteg (a kicsit fiatalabb, de teljes egészében sherrys hordóban érlelt és hordóerősségen palackozott Caol Ilára emlékeztetett a Gordon&MacPhailtől).
Nikka Super, Teeling Rum Casks, Bulleit Rye, Johnnie Walker Black Label 12 éves, Talisker 10 éves
Charles MacLean: Whiskyvilág
Magyarul is megjelent Charles Maclean író, újságíró World Whisky c. könyve, amelyben több mint 650 maláta- és gabonawhiskyt, valamint blendet mutat be. A szerzőt a Times magazin nemes egyszerűséggel Skócia vezető whiskyszakértőjének titutálta, szóval a Whisky Show méltónak bizonyult a magyar kiadás bemutatójára, amit Gulyás Csaba párlatszakértő kóstolója kísért.
Macallan 12 éves (Double Cask), Macallan 15 éves (Triple Cask), Highland Park 10 éves (Viking Scars), Highland 12 éves (Viking Honour), Macallan no. 4. (Limited Edition)
A The Edrington Group végre egy komolyabb szortimenttel érkezett a Whisky Show-ra: David Francis márkanagykövet mesterkurzusán pl. volt 10 és 12 éves Highland Park, 12 és 15 éves Macallan, de utóbbitól befért egy limitált kiadás is. A kormegjelölés nélküli Amberhöz képest a kormegjelöléses Macallan tételeken mindenképpen érződik a szintlépés, de a Highland Park egészen kiváló évjáratosai mellett kissé elhomályosultak. A Macallan viszont nemrég egy egészen szuper lepárlót és látógatóközpontot húzott fel:
Fotók: Koktél Blog @ Farkas Krisztián