Fotók: Koktél Blog
Már zsinórban harmadik esztendeje számítanak a világ legjobb bárjának a World’s 50 Best Bars listáján. Annak ellenére, hogy az Artesian az ötcsillagos Langham szálloda bárja, egyáltalán nem egy feszengős hely, az elegáns környezetben Alex Kratena és Simone Caporale olyan hangulatot varázsol, mintha valami házibuliba csöppenne az ember. A rézhangyában, robotban vagy hálóban szervírozott italok láttán pedig hamar rájöhetünk, hogy miért kapta a szürrealizmus elnevezést az idei menüjük. Mivel ötcsillagos szállodáról és a világ legjobb bárjáról van szó, az árak ennek megfelelően igen borsosak, a 2015-ös koktéllapon egységesen 18 fontba kerülnek az italok.
Join The Colony: Absolut Elyx, búza, mandula, boróka, bergamot. Mindez rézhangyában szervírozva. (Fotó: Koktél Blog)
You’re So Gangsta: Grey Goose, yuzu, licsi, ginzeng, boróka, rózsa. Frozen kivitelben. (Fotó: Koktél Blog)
A szokásos barsnack mellé egy kis sós mousse-t is készített a szálloda séfje. (Fotó: Koktél Blog)
Ahogyan Marian Bekét, úgy az általa menedzselt Nightjart is évek óta a világ egyik legjobbjának tartják szakmai körökben (a World’s 50 Best Bars tavalyi listáján a harmadik helyen zártak). Ha létezik bár, amelyik tökéletesen leképezi a ’20-as és ’30-as évek speakeasy bárjainak stílusát, akkor az mindenképpen a Nightjar. Az utcáról alig észrevehető cégér, ajtónálló (aki már ott leellenőrzi a foglalásodat), félhomály, sötét színek, art deco, swing és persze a szesztilalom koktéljai. Ha valaki igazi különlegességekkel szeretné tornáztatni az ízlelőbimbóit, akkor itt remek helyen jár, a legjobb példa erre a koktéllap, amin külön definíciók vannak a legextrémebb, legkevésbé ismert összetevőkre. Ha viszont valaki szeret a bártenderekkel diskurálni, akkor itt kár próbálkozni, ugyanis a bárpult elé nem is lehet ülni: a művészek szeretnek nyugodtan és ezáltal hatékonyan dolgozni. Persze akinek kérdései támadnak a koktélokkal kapcsolatban, az nyugodtan fordulhat az egyébként abszolút kompetens felszolgáló személyzethez. Ha a kapott élményt és a londoni viszonylatot nézzük, akkor a koktélok 10-14 fontos ára reálisnak mondható.
Name Of The Samurai: Nikka From The Barrel, popcornnal infuzált tea, Akashi-Tai szaké, ume szilva és galangal likőr, rizs és mirin szirup, égetett bambuszrügy. Díszítésnek rizs és lótuszlevél. Tiszta Távol-Kelet. (Fotó: Koktél Blog)
Tea In St. James: No.3. London Dry Gin, forralt cider, bergamot likőr, frissen facsart citromlé, méz, grenadine és egy elképesztő teás krémhab a tetején. (Fotó: Koktél Blog)
Az idén 126 esztendős szálloda, ahol Erzsébet királynő, Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Charlie Chaplin vagy John Wayne is megfordult. Itt működik a világ egyik legautentikusabb bárja, melynek jelenleg Erik Lorincz a feje, aki a hely történetének mindössze a tizenegyedik head bartendere (korábban olyan nevek töltötték be ezt a pozíciót, mint a Hanky Panky kitalálója, Ada Coleman, a Savoy Cocktail Book szerzője, Harry Craddock vagy a legendás Peter Dorelli). A hotelhez igazodva az árak is ötcsillagosak: 15 font a legolcsóbb és 5000 font (!) a legdrágább koktél (ez utóbbi egy vintage Sazerac: 1858-as Sazerac de Forge konyakból, az 1950-es években készített Pernod abszintból és a korai 1900-as évekből származó Peychaud’s Bittersből készült). A vendéglátó személyzet már-már túlontúl figyelmes: a belépéskor elkérik a vendég nevét, akit ezt követően végig név szerint szólítanak és kb. öt percenként kérdezik meg, hogy minden rendben van-e. A Savoy American Bar egy igazi „fehér kesztyűs” hely: bárzongoristával, kosztümös és öltönyös személyzettel, art deco enteriőrrel. A koktéllapjukat a bár születésének évszámától kezdve korszakokra bontva tematizálják, az italok pedig inkább a klasszikus vonalon mozognak, itt kevésbé kell számítani lexikont igénylő összetevőkre vagy meghökkentő szervírozási módra. A World’s Best Bars tavalyi listáján a nyolcadik helyen végeztek.
Scothlaw: Dewar’s 12 yo, száraz vermut, frissen facsart citromlé, grenadine, Angostura bitters, tojásfehérje. Egész korrektül mutat ebben a champagne saucerben. (Fotó: Koktél Blog)
The Double Decker: Bombay Sapphire, Aperol, Ruby Port, kömény. Utóbbi miatt érdekes megfejtés, viszont a koktéllapon szereplő keserédes kategória helyett inkább szimplán édesre sikerült. (Fotó: Koktél Blog)
A bár, amelynek nincs neve. Vagyis csak az utca és házszám, ahol megtalálható (a londoni citytől egyébként a 69 Colebrook Raw van a legmesszebb a bártúrán érintett helyek közül). Igaz, hogy ők is szerepelnek a World’s 50 Best Bar tavalyi listáján (a 23. helyen), de látogatásom oka inkább egy ajánlásnak volt köszönhető. A bár ugyan kétszintes, de nagyon pici, főként, hogy az emeleten konkrétan egy laboratórium működik, ahol Toni Conigliaro vezetésével különleges összetevők, no meg molekuláris koktélok születnek, amit amúgy üdvözlőfalatként adnak a vendégeknek. Ja és lehet barsnacknek venni nagyobb darabokra vágott parmezán sajtot, ami ebben a formában meglepően jó kiegészítő a koktélozáshoz. Az italok díszítését egyébként nagyon minimálban tolják, de hát itt nem is ez a lényeg. A koktélok egységesen 9,5 fontba kerülnek.
Hinoki: Johnny Walker Red Label cédrus fával infuzálva, citromlé, benzoin és vanília szirup, szóda. A whisky alapú long drink kategóriában is lehet újat mutatni. (Fotó: Koktél Blog)
Death In Venice: Campari, grapefruit bitters, prosecco, narancshéj. Kesernyés ízek magasfokon. (Fotó: Koktél Blog)
Molekuláris Bloody Mary (Fotó: Koktél Blog)
Szintén ajánlották a Picaddily Circustől nem messze található Cahoots Londont, ami a bártúra állomásai közül egyedüliként nem szerepel ugyan a World’s 50 Best Bars tavalyi listáján, de ez mit sem von le a hely hangulatából és az italok minőségéből. A bár alapvetően a ’40-es évek világába kalauzolja vissza a vendégeket, az egészet pedig a londoni metró stílusára húzták rá. Vonaljegy, metróállomás, jelmezek, swing és remek koktélok már 8 fonttól.
The Blitz Spirtz: Tanqueray No.10, Suze likőr, frissen facsart citromlé, rózsaszín bors, Peychaud’s bitters, hibiszkusz szóda. Spritz négyzetre emelve. (Fotó: Koktél Blog)
Keeping It Regular: gyömbérrel infuzált Tanqueray No.10, házi hibiszkusz lekvár,szilvalikőr, citromlé, narancs bitter. Ízorgia. (Fotó: Koktél Blog)
Ha tetszett a poszt, akkor csatlakozz a Koktél Bloghoz a Facebookon és az Instagramon!