A Bols Mixer Akadémia (BMA) megálmodott egy sorozatot, ahol a korábbi vagy éppen az aktuális tanulókkal, szakmabeliekkel együtt megszavazzák a legjobb fővárosi bárokat, melyekbe szervezett keretek között el is látogatnak. Nos, az álom az I. Bártúra keretében öltött testet, amit most kedden nagy sikerrel abszolváltunk a fővárosban. Óriási hiba lenne viszont azt gondolni, hogy ez csak valami mezei kocsmatúrázás volt, aminek a legfontosabb célja a totális bebaszás. A minőségi, kulturált és mértéktartó italfogyasztás mellett az is kiemelt szempont volt, hogy olyan helyek kerüljenek be a kiválasztottak közé, ahol külön foglalkoznak velünk és persze ahol tanulhatunk is valamit. Egykori BMA-hallgatóként tehát visszatértem az alma materhez.
Az első utunk a Bols Mixer Akadémia nemrég létrehozott új, Erkel utcai pazar oktatóközpontjába vezetett, ahol már Bánszki Laci (a BMA oktatója) várt bennünket egy jó kis welcome drinkkel, mégpedig a korábban itt a blogon is feltűnt Hot Aperollal.
A kellően megalapozott hangulat után bele is csaptunk a lecsóba, jobban mondva a rumokba, hiszen Schök Norbert (Schöki), a Rumba Café bártendere tartott remek előadást a szóban forgó szesz történetéről, előállításának módjairól, illetve a különféle márkákról.
Ez utóbbival kapcsolatban négyet meg is kóstolhattunk és sorrendbe kellett rendeznünk, az ízlésünknek megfelelően. A legnagyobb sikert a Trinidad és Tobagóról származó 5 éves Angostura aratta (az 5-7 éves rumok keveréke nálam is a favoritnak bizonyult), majd a kubai Havana Club Añejo Especial (3-5 évig érlelt rumok keveréke) és a Martiniqueről származó 6 éves Clément következett. A teljesen indokolatlan utolsó helyen pedig az Appleton Special (3-5 évig érlelt rumok keveréke) zárt. A jamaikai rum nagyon fűszeres ízvilága úgy látszik nem igazán nyerő a magyar nyelvnek, pedig inkább a különleges, mintsem a rossz jelzőt lehetne ráaggatni, de hát erős volt a mezőny ugyebár…
A tesztelést követően Kottra Dezső (Dedy, a cseppmester) vezetésével átvonultunk a Lónyai utcai Rumba Caféba, ami annyiban mindenképpen speakeasy, hogy aligha találtuk volna meg, ha Morafcsik Petiék (a BMA vezetője) előtte nem járnak ott. A visszafogott külső viszont annál gazdagabb belsőt takar, egyrészt mert az ország leggazdagabb rumválasztékát kínálják, másrészt a hazai és a kubai szocreál enteriőr olyan szintű egyvelege van jelen az amúgy nagyon pici helyen, hogy azt még itt is megirigyelnék. Mindig nagy érdeklődéssel figyelem ezeket a hagyatékokat, de már nekem is kicsit sok volt az egy négyzetméterre jutó Lenin relikvia (kép, mellszobor, nagyon durva), itt maximum csak a befektetett kutatómunkáért jár a riszpekt. A lényeg viszont, hogy több mint tízféle Daiquiri közül választhattunk kóstolás gyanánt (itt a blogon is daiquiriztünk már néhányszor), én nyilván a Hemingway Special Daiquirit próbáltam ki, mivel a Nobel-díjas író köztudottan nagy szeszkazán volt (az öreg állítólag egyszer 16 dupla Daiquirit nyomott le az El Floridita bárban), így biztosan nem fűződhet szar a nevéhez. Nem is nyúltam mellé, hiszen Dimi (a Rumba tulaja) és Schöki nagyszerű italt állított elő, aminek az eredetijét egyébként Constante Riballagua hozta össze, aki az autentikus recepthez képest a cukrot maraschinolikőrrel (cseresznyelikőrrel) és grapefruitlével helyettesítette.
Kilépőitalként még kaptunk egy „Nagymama bosszúja” nevet viselő shotos kreációt, ami titkos recept alapján készült, Schökiből annyit sikerült kihúznom, hogy többek között háromféle rum van benne. Mindenesetre ez a pia is ott volt a szeren, nem csalódtunk a srácokban.
A Rumba Café után egy kis flashmob-szerű akcióval áttelepültünk a Paulay Ede utcai Boutiq’Barba, amelyről már szó esett itt a blogon Közép-Kelet-Európa legdrágább koktélja kapcsán. A Boutiq’ gyakorlatilag az ország egyetlen, világviszonylatban is nagyon komolyan jegyzett bárja, hiszen ebben az évben a The Sunday Times és a Drinks International is beválasztotta a helyet a világ 50 legjobbja közé. Az intézmény egyébként a neo-speakeasy stílust képviseli, ami kívül-belül, ízig-vérig áthatja a Boutiq’-ot, de azért annyira mégsincs eldugva, a kifinomult eleganciát már a bejárat előtt lehet érzékelni a cégérről és a spalettára kifüggesztett információs tábláról. A bár tulaja, Nagy Zoltán fogadott bennünket, aki többéves londoni tapasztalattal a háta mögött hozta létre Budapest ékszerdobozát és nem túlzás kijelenteni, hogy az életét jelentik a kevert italok, ezért igyekszik magát körülvenni hasonló mentalitású bártenderekkel. Valószínűleg így fordulhatott elő, hogy a Boutiq’ már nem is egy koktélvilágbajnokot, illetve későbbi bártulajt „termelt ki” a falai közül. Az alsó szinten (merthogy két platformon folynak az események) aztán megtapasztalhattuk az igazi csodát, egy remek puncsot (amiről Zoli előadásában megtudtuk, hogy a nevének eredete nem feltétlenül az öt összetevőre, hanem az elkészítésénél használt tálra utal) és egy még jobb eggnogot (receptúrák lent olvashatóak) kóstoltunk meg, előbbinél gyönyörű kontrasztot teremtett a díszítésként használt ananász és szerecsendió illata (és további érdekesség, hogy a vizesedést elkerülendő egy erre a célra rendelt nagy jégtömbbel lett lehűtve), utóbbi pedig még a férfias, keményebb ízvilágot kedvelőket is levette a lábáról…
BOUTIQ’ WINTER PUNCH:
40 ml Myers's rum
20 ml cukorszirup
15 ml citromlé
150 ml áfonyalé
Szegfűszeg
Fahéj
Kardamon
Citrom- és narancshéj
Elkészítése: összekeverjük a hozzávalókat, majd 2-3 órát állni hagyjuk. Felszolgálás előtt vegyük ki a citrom- és narancshéjakat!
Díszítése: őrölt szerecsendióval és ananászcikkel.
BEEFEATER EGGNOG:
50 ml Beefeater gin
120 ml tej
30 ml tejszín
2 bárkanál cukor
1 tojássárgája
2-3 db szegfűszeg
1 rúd vanília
Szerecsendió
Elkészítése: a tojássárgáját cukorral összekeverjük, majd hozzáadjuk a többi összetevőt, kivéve a gint! Megkeverjük, most jöhet hozzá a gin is. 15-20 percig lassú tűzön kevergetjük. 2-3 óra elteltével felszolgálhatjuk, addig állni hagyjuk. A tojásfehérjét felverjük cukorral és felszolgálás előtt óvatosan hozzákeverjük.
Díszítése: őrölt szerecsendióval vagy őrölt fahéjjal.
További képek az I. Bártúráról itt.
A következő bártúrával kapcsolatosan itt lehet szavazni.
Még több kevert italért csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!