A WhiskyNet fő profilját elsősorban a skót whiskyk alkotják, de portfóliójukat igyekeznek folyamatosan bővíteni a világ más tájairól származó különféle párlatokkal is, így szokásos havi kóstolójukon ezúttal csak a záróital szerepét osztották egy kétségkívül szép, füstös single malt whiskyre. A sor többi tagját viszont már másféle piák alkották a Kreml kedvenc vodkájától egészen a nagy hagyományokkal rendelkező Delamain konyakház Pale & Dry XO kiadásáig.
Vodka, calvados, rum, armagnac, konyak, whisky (fotó: Koktél Blog)
Története a 20. század elejéig vezethető vissza, eleinte még csak limitált mennyiségben gyártották a Kreml megrendelésére és szigorú minőségi ellenőrzést követően kizárólag a fogadásokon szolgálták fel. Később a tekintélyes moszkvai Kristály Lepárlóban továbbfejlesztették a Kremlin receptúráját, amely ma is az állami intézmények hivatalos beszállítója, viszont emellett már a nagyközönség számára is elérhető. Illatában és ízében elsősorban citrusos jegyek fedezhetőek fel, hosszú lecsengéssel. Egy igazán szép, kerek vodka. További érdekesség, hogy a gyártás során felhasznált artézi víz hatlépcsős tisztítási folyamaton esik át.
CHRISTIAN DROUIN VSOP CALVADOS (40%)
A Calvados egy almaborból készült érlelt gyümölcspárlat (gyakorlatilag apple brandy), melyet a franciaországi Calvados megyében készítenek a környék több mint 200 almafajtájának felhasználásával (a rosszabb minőségű Calvadosban körtét is felhasználnak). A francia jogszabályi előírások szerint 40-42 százalékos alkoholtartalommal kell rendelkeznie és minimum két évig szükséges érlelni (ez általában tölgyfahordóban történik). A kóstolón kipróbált márka alapítója, Christian Drouin 1960 környékén Gonneville-sur-Honfleurben farmot vásárolt azzal a céllal, hogy elkészíti a legjobb Calvadost (vagyis Calvát, ahogyan a franciák nevezik), ehhez pedig felkutatta a környék legkiválóbb lepárlómesterét és beszerezte a legjobb eszközöket. Az alapító elképzelése mindenesetre bejött, hiszen az azóta már a harmadik generáció által gründolt céget tavaly az év szeszesital gyártójává választották a nagy presztízsű International Wine & Spirit Competition keretében. A Christian Drouin VSOP illata és íze is rendkívül gyümölcsös, nagyban hajaz egy jóféle hazai almapálinkára, viszont az érlelés még csak pluszt adott hozzá.
A rum ugyebár közvetlenül a cukornád levéből vagy a cukorgyártás során keletkezett melaszból erjesztett és lepárolt ital. Előbbit rhum agricolenak, utóbbit pedig rhum industrielnek hívják. A színvonalasabb első gyártási módszer atyjának bizonyos Homére Clément urat szokás tekinteni, aki a Martinique szigetén található Le Francois polgármestere volt, amikor 1887-ben megvásárolta a településétől nem messze található Domaine de l’Acajou cukornádültetvényt.
Homére Clément (fotó: rhumclementusa.com)
Pechére (vagyis inkább szerencséjére) azonban hamar beütött a cukorválság, így inkább a rumkészítés mellett döntött a cukorgyártás helyett. A kipróbált Clément VSOP rumot a márkára jellemző visszafogott, rendkívül elegáns üvegben forgalmazzák, az ital illatában vaníliás jegyeket rejt, íze könnyed és egzotikus, lecsengése pedig hosszú.
Az armagnac az ugyanilyen elnevezésű francia régió szőlőiből készült brandy, azaz érlelt borpárlat. Jellemzően szárazabb a fiatalabb testvérénél, a konyaknál (merthogy az armagnac a legrégebbi brandy, nem pedig a konyak, amely ugye a Cognac régióban termett szőlőből készül). A Castaréde márka több mint 180 éves múltra tekint vissza (1832-ben alapították, jelenleg a hatodik generáció viszi a céget), kézműves italaikat rendkívül minimalista üvegekbe palackozzák és az összeset több ideig érlelik az előírtnál. Az általunk megkóstolt VSOP verzió például a minimális 5 év helyett legalább 10 éves armagnacok blendje, azaz keveréke. Érett, fűszeres, mézes illat és fűszeres ízvilág jellemzi.
DELAMAIN PALE & DRY XO COGNAC (40%)
A Delamain konyakház alapjait James Delamain és apósa, Jean-Isaac Ranson (aki egy régi konyakkereskedő cég tulajdonosa volt) tette le 1759-ben a francia Jarnacban (a ma ismert cég valamivel később, 1824-ben jött létre). Érdekesség, hogy a Delamain nem foglalkozik szőlőtermesztéssel és lepárlással sem, mivel olyan független termelőktől szerzik be a borpárlatokat, akikkel már régóta kapcsolatban vannak. Az érlelést és a keverést viszont már saját maguk végzik, portfóliójuk legfiatalabb tagja is XO minőségű: a 25 éves Pale & Dry virágos illattal, könnyed, édeskés, gyümölcsös ízzel és nagyon szép, hosszú lecsengéssel rendelkezik.
BENRIACH 12 YEARS PEDRO XIMENEZ SHERRY FINISH SINGLE MALT SCOTCH WHISKY (46%)
A skót Benriach lepárló vérzivataros története egészen 1898-ig nyúlik vissza, majd rengeteg bezárást és újranyitást követően 2004-ben Billy Walker (aki Skócia egyik legjobb keverőmestere) égisze alatt indultak el mostani sikereik útján. Kísérletező kedvüknek köszönhetően repertoárjuk igen széles, például olyan whiskyket is készítenek, melyek kevésbé jellemzőek saját régiójukra. Speyside könnyed, virágos illata és édeskés íze helyett inkább az Islay szigetén jellegzetes tőzegfüst jelenik meg a kóstolón kipróbált 12 éves változatukban is, melyet az amerikai tölgyfahordós érlelés követően sherrys hordóban finiseltek (vagyis utóérleltek), ezzel gyöngyörű komplexitást adva az italnak. A füstösség illatában és ízében is hangsúlyosan megjelenik, háttérben kis sherrys kísérettel.
Ha tetszett a poszt, akkor csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!