Ha vannak borvacsorák, miért ne lehetnének koktélvacsorák?
A Bols Hungary, a Bols Mixer Akadémia és a Gusta Catering meghívására részt vehettem egy egyedülálló kezdeményezés tesztverzióján. Az Only Cocktail Dinner sorozat célja, hogy összehozza, harmóniába rendezze az ételeket és a kevert italokat, mindezt a lehető legmagasabb színvonalon.
Az 1920-as évek stílusában zajló est koktéljai a Bols által forgalmazott single malt whiskyk (vagyis háziasítatlan malátawhiskyk) köré csoportosultak (konkrétan az ötéves GlenGrant The Major's Reserveről, valamint a 12, 15 és 18 éves Glenfiddichről van szó), a kreációkról pedig az ország egyik legfeltörekvőbb bártendere, a Trafiqból már jól ismert Ódor András (vagyis Sunny) gondoskodott, aki amellett, hogy bemutatta az italok összetevőit és elkészítési módját, még speciális enteriőrt is berendezett a piák számára (lásd lentebb). Az öt koktél természetesen az öt fogáshoz lett igazítva, ez utóbbiak elkészítése Széles Szabolcs szakácsot dicsérte.
Az első étel-ital kombó engem személy szerint már azonnal letaglózott (most már tudom, hogy végül ez a kettős nyerte el nálam az aranyérmet). Egy igazán egyedi értelmezésű, lazacos tartár mellé egy parmezán likőrrel és a Glenfiddich 15 éves whiskyjével készült Old Fashioned koktélt kaptunk, amelyben valami eszméletlen összhangban voltak az összetevők, az egyébként testes, idős skót whisky gyönyörűen simult össze a likőrrel, a naranccsal és a bitterrel (recepteket lásd lentebb). Külön érdekesség volt, hogy a hűtésre a szokásos koktéljég helyett egy trendi jéggömb szolgált, a díszítőelemek szerepét az orange peel mellett pedig egy koktélnyársra húzott lazacfalatka töltötte be. Az igazi kuriózumnak számító, házilag készített parmezán likőrt önmagában is megízleltem, ami fantasztikusan intenzív ízeket hozott, ráadásul jól összecsengett a szintén parmezános focacciával, amelyet a tartár alá kaptunk.
A második fogás egy jó kis carpaccio volt, kapribogyós mártással, ami talán lehetett volna egy kicsit fűszeresebb, egyébiránt teljesen rendben volt, ahogyan a GlenGrant whiskyből, vörös vermutból, Heering cherry likőrből és narancsléből készült Blood and Sand is. Annak ellenére, hogy a vermutból készült piák igazából nem tartoznak a kedvenceim közé, ez abszolút hibátlanra sikeredett. Külön riszpekt a csaknem 100 éves múltra visszatekintő Cherry Heeringért, ami kategóriájában a legjobbnak számít, gyakorlatilag ez az eredeti cherry brandy (a gyártó ezt büszkén hirdeti is), a Blood and Sand receptúrája pedig megtalálható a weboldalukon is.
A főétellel kapcsolatban voltak a legnagyobb elvárásaim, hiszen korábban már sikerült elfogyasztani a világ legjobb konfitált rosé kacsamellét az IKON Restaurantban. Nos, az elkészítési módban igen, de az alapanyagot illetően nem sikerült felvenni a versenyt Pataky Péter remekművével, ám ettől még nem tudnám komoly kritikával illetni Széles Szabolcs alkotását sem. Mivel a madárka mellé egy baromi jó sütőtökös ravioli és sárgarépa eszencia járt köretként, ezért a beszédes nevű Diving Duck koktél is tartalmazott répalevet, ami első hallásra kissé elbizonytalanított, de alapvetően pozitív csalódást hozott (igaz személy szerint én azért kicsit lejjebb vettem volna ennek az arányát).
Ahhoz képest, hogy nem túlzottan kedvelem a kecskesajtot (inkább a juhtejből készült gomolyát vagy a tehéntejből készült érlelt-füstölt sajtokat favorizálom), azért szépen lecsúszott az aszalt szilvás házi változata, bár az ízlésvilágomhoz túlságosan is jellegtelen volt, a mellé felszolgált kenyér viszont mindenért kárpótolt. A legnagyobb meló a sajthoz tartozó Young Smokey Lee koktél elkészítésével volt, amelynek alappárlatát, a 12 éves Glenfiddichet cseresznyevirágos füsttel ízesítette Sunny, majd vanílialikőrrel, citromlével, porcukorral és menta bitterrel egészítette ki az összetevőket (ez utóbbi talán kicsit elhatalmasodott a pián), a textúráját pedig tojásfehérjével finomította. A legérdekesebb szervírozási mód is ennek az italnak jutott: a martini chiller eleve nem egy szokványos megoldás ilyen esetben, ráadásul jég helyett rózsaszirmok ölelték körül a koktélt, aminek a tetszési indexét főként a nők emelték fel.
Az utolsó fogás méltó lezárása volt az estének, a nagyszerű csoki mousse önmagában is megállta volna a helyét, ám a kivis öntettel már azoknak is biztosan ízlett, akik a könnyedebb desszerteket kedvelik. A mellé elfogyasztott kivis long drink a fanyarságával remekül ellensúlyozta az édességet (a gyümölcsök azonossága miatt mégis remekül passzoltak egymáshoz) és még az est legidősebb italát, a 18 éves Glenfiddichet is szépen elbírta.
Mintegy tanulságként mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy a whiskys koktélokkal kapcsolatban eddig nagyon erős fenntartásaim voltak, hiszen karakterességük miatt képesek nagyon elvinni egy-egy kevert ital ízvilágát, azonban ezen az estén csak és kizárólag tökéletes harmóniával rendelkező piákat kóstolhattam meg (maximum szőrszálhasogató kritikákat lehetett megfogalmazni). Ráadásul az alapszeszek közül teret kapott egy erőteljesebb (Glenfiddich) és egy visszafogottabb (GlenGrant) vonalat képviselő single malt whisky is, így mind a két nem válogatósabb tagjai is megtalálhatták a számukra ideális ízeket.
SINGLE MALT ONLY COCKTAIL DINNER MENÜ
1. FOGÁS: PARMEZÁNOS FOCACCIA, CITRUSOS LAZAC TARTÁRRAL
1. KEVERT ITAL: SALM’ ON FASHIONED
Összetevők: 15 éves Glenfiddich, parmezán likőr, Angostura bitters, narancslé.
Elkészítése módja: vendégpohárban.
Pohár: old fashioned.
Díszítés: narancshéj és lazac koktélnyárson.
2. FOGÁS: ARGENTIN BÉLSZÍN CARPACCIO, KAPRIBOGYÓS, PARMEZÁNOS MÁRTÁSSAL
2. KEVERT ITAL: BLOOD AND SAND
Összetevők: GlenGrant, vörös vermut, Heering cherry likőr, narancslé.
Elkészítés módja: shakerben.
Pohár: koktélos pohár.
Díszítés: narancshéj.
3. FOGÁS: KONFITÁLT ROSÉ KACSAMELL, SÜTŐTÖKÖS RAVIOLIVAL ÉS SÁRGARÉPA ESZENCIÁVAL
3. KEVERT ITAL: DIVING DUCK
Összetevők: GlenGrant, répalé, cukor, kapor, fekete bors, bazsalikom, passion fruit likőr.
Elkészítés módja: shakerben.
Pohár: konyakos.
Díszítés: répahéj.
4. FOGÁS: HÁZI KECSKESAJT ASZALT GYÜMÖLCCSEL
4. KEVERT ITAL: YOUNG SMOKEY LEE
Összetevők: 12 éves Glenfiddich cseresznyevirágos füsttel ízesítve, Bols Vanilla likőr, friss citromlé, porcukor, tojásfehérje, menta bitter.
Elkészítés módja: shakerben.
Pohár: martini chiller.
Díszítés: rózsaszirmok.
5. FOGÁS: CSOKOLÁDÉ MOUSSE, KÖNNYŰ KIVI ÖNTETTEL
5. KEVERT ITAL: GLEN-GREENWICH
Összetevők: 18 éves Glendfiddich, zöldalma püré, kivi püré, cukor, friss citromlé.
Elkészítés módja: swizzle használatával.
Pohár: long drinkes.
Chef: Széles Szabolcs (Gusta Catering)
Bartender: Ódor András (Trafiq)
További képek az eseményről itt tekinthetőek meg.
Még több kevert italért csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!