„Bob vagyok. Ahol én vagyok, ott szesz is van. Ha nem az ivásból lesz bajod nálam, akkor a nőkből lesz. Nálam táncra kelnek az emberek titkai. Mindez őrült hallucinációnak tűnhet, de mégis igaz. Azt hiszem.”
Az immáron visszavonhatatlanul sorozattá váló bártúrák legutóbbi, negyedik állomása a Bacardi Original Bar (becenevén BoB) volt, ami egy igazán remek, klasszikus koktélozós hely, az ötvenes évek Kubájának hangulatában. A tavaly őszi nyitást megelőző gerillakampányból már lehetett sejteni, hogy valami különleges készül a fővárosban. A hatalmas bárpult, a Bacardi Baroknál szokásos padlótól plafonig érő ablakok (az ennek köszönhetően létrejövő utcabár-feeling) mind szépen illeszkednek a könnyed enteriőrhöz, ráadásul a BoB már eleve Budapest egyik legszebb részén, a Magyar Tudományos Akadémia és a Gresham-palota környékén található. A milliőhöz méltó, több mint 100 féle kevert italt tartalmazó kínálatból a legmenőbbnek az egyszerűen, de nagyszerűen összerakott piák számítanak, mint pl. a későbbiekben taglalt Spatini vagy a vodkafröccs.
A szokásos bártúrás warm-up főszereplője a Bols Mixer Akadémián a korábban már megismert Aperol Spritz volt, ami gyakorlatilag az olaszok fröccsének (a magyar találmánynak számító fröccsöt is eredetileg spriccnek nevezték) számít és nem mellesleg a legjobb nyári kevert ital. Fő összetevőjéről, az Aperolról egy rövid ismertetőt is tartott a résztvevőknek a Bols menedzsere, Borbás Boglárka. A Campari Group márkájának számító itáliai aperitiv ital 11%-os alkoholtartalommal bír, karakterét elsősorban kesernyés-narancsos ízvilág határozza meg, ami remek keretet biztosít a habzóbornak és a szódának, nem véletlenül ebben a formában fogyasztják leggyakrabban.
APEROL SPRITZ
Összetevők:
3 rész Prosecco
2 rész Aperol
1 rész szóda
Pohár:
Vörösboros.
Elkészítése:
Az összetevőket koktéljéggel teli pohárba töltjük, majd a szénsavra vigyázva óvatosan megkeverjük. Az ital tetejét narancshéjolajjal megpermetezzük, a narancs héját pedig végighúzzuk a pohár száján.
Díszítése:
Félbevágott narancsszelet.
A welcome drink után a BoB bartenderei, Csucsu és Tomi következtek, akik először beavatták a nagyérdeműt filozófiájukba: a srácok azt vallják, hogy a tökéletes kevert italt egyáltalán nem muszáj túlbonyolítani (sem az elkészítés módját, sem az összetevők számát), a lényeg, hogy harmóniában legyenek egymással az ízek. A pozitív irányba mozduló, ám kétségkívül még nem a legfejlettebb szinten álló magyar koktélkultúra helyzetéről is ejtettek pár szót, miközben kritikával illették az autentikus hazai fröccsöt, amiért jár a srácoknak egy fekete pont (mondjuk egy jó minőségű magyar száraz rozéból és jóféle szódából készült fröccs azért annyira nem rossz egy meleg nyári estén). Ellenben rengeteg piros pont jár nekik a profin elkészített italokért, első körben a BoB specialitásait, egy remek uborkás- mentás Spatinit és egy szimpla Daiquirit készítettek el. Előbbi az egyik legeklatánsabb példája annak, hogy zöldségből is baromi jó piát lehet összerakni, utóbbi pedig egy tökéletesen megkomponált klasszikus, aminek nagyszerűsége a cukorszirup helyett alkalmazott porcukron és a kitartóan hosszadalmas shakelésben rejlik (sőt, állítólag akkor a legjobb, ha a keverőpohárban még hagyjuk egy kicsit finomodni a textúráját). Egyébként a kóstolás során kipróbáltuk a Daiquirit a Fee Brothers Lemon Bitters-ével is, amivel igaz, hogy kicsit érdekesebbé vált, de számomra nem hozott annyit, szóval én inkább az eredeti mellett tettem le a voksomat.
SPATINI
Összetevők:
4 cl vodka
2 cl agávészirup
1 cl frissen facsart limelé
Uborkaszeletek
Mentalevelek
Pohár:
Old fashioned.
Elkészítése:
Az uborkaszeleteket egy keverőpohárban muddlerrel (törőfával) megnyomkodjuk, majd a többi összetevővel együtt koktéljéggel shakerben összerázzuk és egy koktéljéggel teli old fashioned pohárba szűrjük.
Díszítése:
Uborka „kard” vagy koktélnyársra húzott uborkaszelet.
DAIQUIRI
Összetevők:
4,5 cl fehér rum
2,5 cl frissen facsart limelé
2 bárkanál porcukor.
Pohár:
Martinis.
Elkészítése:
Az összetevőket koktéljéggel shakerben jól összerázzuk és egy behűtött martinis pohárba szűrjük.
Díszítése:
Limekarika.
A bemelegítést követően az est második felét BoB-nál töltöttük, ahol két szabadon választott italt lehetett megkóstolni, én pedig első körben természetesen a korábban bepromózott vodkafröccsöt csekkoltam le, annak is a szilvás-licsis változatát. Nos, nem véletlenül ez számít a hely egyik legnépszerűbb piájának, a különleges fröccs még úgy is elnyerte a tetszésemet, hogy a licsit amúgy egyáltalán nem kedvelem, de a Fee Brothers szilvás bitterével abszolút jól fogyasztható kreáció jött létre. Második körben egy speciális Floridita Daiquirire próbáltam rá, aminek eredetije az 1920-as években született meg az El Floridita bárban Constantino Ribalaiguia jóvoltából (aki a Hemingway Special Daiquirit is megalkotta). Az autentikus verziótól eltérően a bobos nem blenderben, hanem shakerben készült, ami egyáltalán nem rontotta el az italt.
SZILVÁS-LICSIS VODKAFRÖCCS
Összetevők:
5 cl Smirnoff vodka
2 cl Funkin licsipüré
1 öntet Fee Brothers szilvás bitter
1 bárkanál porcukor
2 cl friss limelé
4-5 öntet Monin grenadine szirup
Szódafeltöltés
Pohár:
Vörösboros.
Elkészítése:
Az összetevőket koktéljéggel teli vörösboros pohárba töltjük, majd óvatosan megkeverjük.
FLORIDITA DAIQUIRI
Összetevők:
5 cl Bacardi Superior fehér rum
2 cl friss limelé
2 bárkanál porcukor
Néhány öntet Luxardo maraschino likőr és néhány öntet friss grapefruitlé
Pohár:
Martinis.
Elkészítése:
Az összetevőket shakerben koktéljéggel együtt jól összerázzuk és egy előhűtött martinis pohárba szűrjük.
Még több kevert italért csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!
További képek a bártúráról itt.