Egy magasabb színvonalú, akár fine dining étterembe ellátogató vendég joggal várja el, hogy az ételekhez hasonlóan az italok is ugyanazt a kiváló minőséget képviseljék. Ezzel szemben sok esetben a bárra sajnos már kevésbé figyelnek oda a tulajdonosok: nem megfelelő tudású bártendereket alkalmaznak, maximum a borokra fektetnek nagyobb hangsúlyt, a párlatokra, likőrökre vagy az ezekből készült koktélokra már kevésbé koncentrálnak. Persze az elmúlt időszakban ezen a téren is fejlődő tendencia tapasztalható, aminek egyik kiváló példája a nemrég újranyitott Baraka Étterem és bárja, az AKA Bar.
A Baraka nem pusztán újranyitott, hanem új helyre is költözött. A Palazzo Dorottya épülete szerintem tökéletes választás volt, hiszen egyrészt a belvárosban van és a turisták számára is könnyen megközelíthető, másrészt jól kilehetett benne alakítani a bárrészt és persze magát az éttermet is. Az AKA Bar a saját név választásával külön brandet igyekszik kialakítani, az étterem előterében gyakorlatilag önálló bárként is megállja a helyét, de egyfajta loungeként is működik, ahol a vendégek az étkezés előtt itt elfogyaszthatnak egy aperitif koktélt vagy egy japán whiskyvel tudják lezárni az estét az étteremhez hasonlóan elegáns, de mégis lazább környezetben. Külön pozitívum számomra, hogy végre egy bár, ahol mertek nagy üvegfelületeket és világos színeket használni. A kialakításban egyébként részt vett Nagy Zoltán, a Boutiq’Bar egyik tulajdonosa, ami érezhető a gyönyörű és funkcionálisan is remekül használható bárpulton, valamint back barban, illetve a jól összerakott ital- és koktéllapon. Mivel az ételek erősen ázsiai vonalon mozognak, ezért ez érezteti hatását a bárban is: itt található pl. Budapest legkomolyabb japán whisky választéka, de a legtöbb koktélban is található egy-egy összetevő, ami Ázsiához köthető. Ezekbe kaptam egy kis bepillantást Kövér Alexandra és Vilics Tamás bártenderek segítségével.
Chinese Sidecar: 50 ml Maxime Trijol Special Cognac, 20 ml cukorszirup, 15 ml rizsecet. Elkészítés módja: shakerben. Díszítés: rizschips. A konyak és a rizsecet jól működik együtt, a rizschips díszítésért pedig külön jár az elismerés.
American Dream: 50 ml Maker’s Mark bourbon popcornnal infuzálva, 20 ml citromlé, 15 ml cukorszirup, 2 öntet Angostura bitters, 1 tojásfehérje. Elkészítése: shakerben. Díszítés: citrom peel és popcorn. Az egyébként is kukoricát tartalmazó bourbon infuzálása popcornnal remek ötlet, szépen jön a koktélban is.
Miyagi Old Fashioned: 50 ml Nikka Coffey Grain whisky, 5 ml cukorszirup, 2 öntet Angostura bitters, füstölt só. Díszítés: narancs peel. Elkészítése: keverőpohárban. Mivel amúgy is az egyik személyes kedvencem az Old Fashioned koktél, ezért ez a füstölt sóval készült twist nyerte el leginkább tetszésemet, ami nagyon szép kerekséget adott az italnak és jól kiegészítette az oszloplepárlóban készült japán whisky könnyedségét.
Babylon Club: 40 ml Hendrick’s gin, 20 ml citromlé, 15 ml cukorszirup, 15 ml málnapüré, 1 csepp szezámolaj, 1 tojásfehérje. Elkészítése: shakerben (szárazon és jéggel is). A száraz shakelés miatt nagyon szép textúrájú és a szezámolaj is jól működik benne.
Shinjo Mojito: 30 ml 3 évig érlelt Havana Club, 25 ml Ozeki Sake, 15 ml cukorszirup, 10 ml limelé, 5 ml yuzulé, szódafeltöltés, menta. Elkészítés: vendégpohárban. A szakénak és a yuzunak köszönhetően egy kis ázsiai vonallal gazdagított Mojito.
Macao Flip: 40 ml Nikka All Malt, 20 ml Calem LBV 2009 portói bor, 10 ml fahéjszirup, 1 tojássárgája, 1 csepp Hoisin-szósz. Elkészítése: shakerben. Az összetevők alapján a legizgalmasabb, viszont egy flipnek talán picivel több édesség jobban állna.
Baraka Restaurant & Lounge, AKA Bar
Cím: 1051 Budapest, Dorottya utca 6.
Tel.: +36-1-200-0817
Honlap: barakarestaurant.hu
Baraka Étterem a Facebookon itt, AKA Bar a Facebookon itt
Fotók: Koktél Blog
Még több kevert italért csatlakozz a Koktél Blog Facebook-oldalához!